Король контрабанди: як д’юті-фрі в Україні продовжують працювати попри війну

Закриття українських аеропортів із початком повномасштабного вторгнення РФ значно ускладнило життя контрабандистам, особливо через припинення роботи магазинів безмитної торгівлі д’юті-фрі. Однак журналісти з’ясували, що схема ввезення та вивезення сигарет і алкоголю через ці точки не зникла навіть під час війни.

Про це повідомляє “АНТИКОР”.

Д’юті-фрі під кримінальним слідством

Одним із власників мережі д’юті-фрі в Україні є непублічний бізнесмен Артур Гранц. Після початку вторгнення проти його компаній було відкрито кримінальні справи щодо ухилення від сплати податків. У вересні 2023 року Бюро економічної безпеки провело обшуки в магазині безмитної торгівлі на Закарпатті, що належить СП «Мелло д’юті фрі», бенефіціаром якої є Гранц. Правоохоронці вилучили тютюнові вироби, що стали речовими доказами.

Ще одна компанія Гранца — ТОВ «Д’юті фрі трейдінг» — також потрапила під слідство. У грудні 2023 року бізнесмен намагався повернути вилучений товар через суд, але безуспішно. У лютому 2025 року у фірмах Гранца знову відбулися обшуки, зокрема в Київській області, під час яких вилучили товарно-транспортні та видаткові накладні. 3 березня Шевченківський суд наклав на ці документи арешт.

Офшори, Кіпр і бізнес у Росії

Згідно з реєстрами, Гранц є бенефіціаром ТОВ «БФ енд ГХ тревел рітейл ЛТД», яке на 100% належить кіпрській компанії T.R.P. Travel retail partners limited. Керівниками останньої є три інші кіпрські фірми, що раніше управляли BF & GH holding Ukraine LTD, співзасновником якої був сам Гранц.

Журналісти також виявили зв’язки з компанією Jeprano trading limited, яка привела до російських реєстрів. Виявилося, що з 2014 року ця кіпрська офшорка володіє російською компанією «Авангард», що розташована в Московській області. Її керівником до 2023 року був Давид Гранц, син Артура Гранца. Інший його син, Арман Гранц, керував ТОВ «Мика холдинг», яке займається нерухомістю в Росії. Попри те, що сини вийшли зі складу засновників російських підприємств, управляє ними все та ж кіпрська офшорка, що пов’язана з їхнім батьком.

Політичні зв’язки та бізнес у Латвії

У 2021 році, ще до початку повномасштабної війни, стало відомо про можливий зв’язок Гранца з керівником фракції «Слуга народу» Давидом Арахамією. Того ж року компанія ТОВ «Трейденергоресурс», яка мала зв’язки з дубайською Vector Energy Innovation FZCO, стала найбільшим імпортером електроенергії з Білорусі в Україну. Групу Vector Energy Innovation FZCO, своєю чергою, пов’язували з Гранцом та «Інноваційно-індустріальною групою», яка отримала вигоду від голографічних акцизних марок.

У 2024 році з’явилися нові факти про діяльність Гранца. Восени латвійська компанія GD&L Services придбала дві будівлі в Ризі, які раніше належали цивільній дружині екс-заступника Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей Бориса Баума. Засновником GD&L Services виявилася компанія Advanced technologies solutions з ОАЕ, яку латвійська преса прямо пов’язує з Гранцом.

Журналісти також виявили, що GD&L Services постачала етиловий спирт і спиртні напої для компанії «Глобал спірітс Україна», власником якої є бізнесмен Євген Черняк, що проходить у справі про державну зраду.

Висновки

Артур Гранц, його офшори та зв’язки з російським бізнесом ставлять під питання законність роботи його компаній в Україні. Незважаючи на кримінальні справи, його д’юті-фрі продовжують функціонувати, а родичі ведуть бізнес у країні-агресорці. Чи звернуть на це увагу правоохоронні органи, покаже час.

superadmin

Recent Posts

Учасники корупційної схеми в Білгород-Дністровському суді уклали угоду з САП

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) затвердив угоду про визнання винуватості п’ятьох учасників корупційної схеми в Білгород-Дністровському…

20 години ago

Ексрадник Резнікова вийшов під заставу у справі про розкрадання $10 млн на формі для ЗСУ

Колишній радник міністра оборони Роман Баликін, якого підозрюють у причетності до розкрадання $10 млн при…

20 години ago

Виробник дронів «Укропчик» сплатить 9,6 млн грн за зрив поставок для ЗСУ

ТОВ «Кальхеон», постачальник FPV-дронів «Укропчик» для ЗСУ, має сплатити 9,6 млн грн штрафу за порушення…

20 години ago

Гендиректор «Лісів України» Болоховець підозрюється у незаконному збагаченні на 7,9 млн грн

Директора державного підприємства «Ліси України» Юрія Болоховця затримали за підозрою в незаконному збагаченні на суму…

20 години ago

Керівник підрозділу НАБУ Магамедрасулов підозрюється у корупції та зв’язках із РФ

Керівника четвертого підрозділу детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за підозрою в корупції та зв’язках із…

20 години ago

Столична прокурорка Вікторія Гончарова незаконно користується елітним Bentley Bentayga

Прокурорка управління нагляду за додержанням законів Нацполіцією Київської міської прокуратури Вікторія Гончарова (Краєвська) не декларує…

5 днів ago