3 лютого 2025 року Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) зняв арешт із більшої частини зимової військової форми, закупленої компанією «Vector Avia». Йдеться про 46 тисяч курток і 42 тисячі штанів, які зберігалися як речові докази у справі про корупцію в Міністерстві оборони. Арешт, накладений у серпні 2023 року Шевченківським судом у межах кримінального провадження СБУ №420221000000000622, скасовано частково, залишивши під арештом лише 50 комплектів для подальшої експертизи.
Експерти встановили, що форма не відповідає технічним вимогам зимового одягу: вага курток менша за 1,46 кг, що критично для використання на фронті. Незважаючи на це, в.о. командувача Сил логістики ЗСУ Олег Гуть у січні 2025 року звернувся до суду з проханням зняти арешт, аргументуючи дефіцитом форми та можливістю її використання в «умовах помірного клімату». ВАКС задовольнив клопотання.
У 2022 році «Vector Avia» отримала від Міноборони контракт на $30 млн для постачання зимової форми (куртки по $86, штани по $63). Частина партії на $9 млн виявилася неякісною. Один із засновників компанії на той час, Олександр Касай, є племінником нардепа від «Слуги народу» Геннадія Касая, члена комітету ВР з питань нацбезпеки, який не виявив порушень у контрактах.
Журналісти «Схем» з’ясували, що в розпал скандалу родина Касая придбала чотири квартири в Дубаї вартістю понад $1 млн. Покупцями виступили донька та племінник нардепа. Геннадій Касай заперечує причетність, заявивши, що «родичі — дорослі люди» і купують, що хочуть, не розкриваючи джерела коштів.
Нинішнім власником «Vector Avia» є Роман Плетньов. Через цю компанію здійснювалися закупівлі «турецьких» курток за ціною, що втричі перевищувала ринкову. У грудні 2022 року Міноборони витратило $1,7 млн на неякісне обмундирування.
Під керівництвом ексміністра Олексія Резнікова Міноборони накопичило рекордну заборгованість перед постачальниками — понад 40 млрд грн, значна частина якої припадає на непоставлене озброєння, боєприпаси та амуніцію, що «розчинилися» в офшорах. Попри скандали, жоден високопосадовець не поніс відповідальності. Резнікову прогнозують посаду посла у Великій Британії, що виглядає як «почесне відрядження» на тлі масштабних зловживань.
Цей випадок ілюструє стан антикорупційної боротьби в Україні: розкрадання в тилу залишаються безкарними для представників владної верхівки, а в разі скандалу відповідальність перекладають на «цапів-відбувайлів». Ситуація потребує ретельного розслідування НАБУ та СБУ, щоб встановити всіх причетних і забезпечити справедливість.
Санкції РНБО щодо громадян і юридичних осіб рф почали вводитися в Україні починаючи з березня…
Детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) розкрили масштабну схему ухилення від сплати податків, легалізації злочинних доходів…
Народний депутат від «Слуги народу» Артем Кунаєв отримує з державного бюджету компенсацію за оренду елітної…
Керівник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк, який раніше очолював прокуратуру Полтавської області, може бути пов’язаний…
Суддя-речниця Північного апеляційного господарського суду (ПАГС) Марина Барсук розпочала справжню піар-кампанію. Вочевидь, вона хоче отримати…
У червні 2025 року ДП «Державний оператор тилу» (ДОТ), підконтрольне Міністерству оборони, уклало контракт із…