Справу закрито: неякісну військову форму для ЗСУ повернули в обіг

3 лютого 2025 року Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) зняв арешт із більшої частини зимової військової форми, закупленої компанією «Vector Avia». Йдеться про 46 тисяч курток і 42 тисячі штанів, які зберігалися як речові докази у справі про корупцію в Міністерстві оборони. Арешт, накладений у серпні 2023 року Шевченківським судом у межах кримінального провадження СБУ №420221000000000622, скасовано частково, залишивши під арештом лише 50 комплектів для подальшої експертизи.

Експерти встановили, що форма не відповідає технічним вимогам зимового одягу: вага курток менша за 1,46 кг, що критично для використання на фронті. Незважаючи на це, в.о. командувача Сил логістики ЗСУ Олег Гуть у січні 2025 року звернувся до суду з проханням зняти арешт, аргументуючи дефіцитом форми та можливістю її використання в «умовах помірного клімату». ВАКС задовольнив клопотання.

У 2022 році «Vector Avia» отримала від Міноборони контракт на $30 млн для постачання зимової форми (куртки по $86, штани по $63). Частина партії на $9 млн виявилася неякісною. Один із засновників компанії на той час, Олександр Касай, є племінником нардепа від «Слуги народу» Геннадія Касая, члена комітету ВР з питань нацбезпеки, який не виявив порушень у контрактах.

Журналісти «Схем» з’ясували, що в розпал скандалу родина Касая придбала чотири квартири в Дубаї вартістю понад $1 млн. Покупцями виступили донька та племінник нардепа. Геннадій Касай заперечує причетність, заявивши, що «родичі — дорослі люди» і купують, що хочуть, не розкриваючи джерела коштів.

Нинішнім власником «Vector Avia» є Роман Плетньов. Через цю компанію здійснювалися закупівлі «турецьких» курток за ціною, що втричі перевищувала ринкову. У грудні 2022 року Міноборони витратило $1,7 млн на неякісне обмундирування.

Під керівництвом ексміністра Олексія Резнікова Міноборони накопичило рекордну заборгованість перед постачальниками — понад 40 млрд грн, значна частина якої припадає на непоставлене озброєння, боєприпаси та амуніцію, що «розчинилися» в офшорах. Попри скандали, жоден високопосадовець не поніс відповідальності. Резнікову прогнозують посаду посла у Великій Британії, що виглядає як «почесне відрядження» на тлі масштабних зловживань.

Цей випадок ілюструє стан антикорупційної боротьби в Україні: розкрадання в тилу залишаються безкарними для представників владної верхівки, а в разі скандалу відповідальність перекладають на «цапів-відбувайлів». Ситуація потребує ретельного розслідування НАБУ та СБУ, щоб встановити всіх причетних і забезпечити справедливість.

superadmin

Recent Posts

Родина Євтягіних із російськими паспортами веде бізнес у РФ і уникає санкцій в Україні

Санкції РНБО щодо громадян і юридичних осіб рф почали вводитися в Україні починаючи з березня…

12 години ago

БЕБ викрило схему відмивання 1,78 млрд грн за участю «Столичної Ювелірної Фабрики»

Детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) розкрили масштабну схему ухилення від сплати податків, легалізації злочинних доходів…

13 години ago

Депутат на пільгах: як Артем Кунаєв отримує бюджетні кошти за оренду квартири, пов’язаної з його родиною

Народний депутат від «Слуги народу» Артем Кунаєв отримує з державного бюджету компенсацію за оренду елітної…

13 години ago

Керівник Кіровоградської прокуратури Ян Стрелюк може бути причетним до аграрних схем на Полтавщині

Керівник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк, який раніше очолював прокуратуру Полтавської області, може бути пов’язаний…

13 години ago

Суддя Марина Барсук прагне вищої посади завдяки зв’язкам із підсанкційними олігархами

Суддя-речниця Північного апеляційного господарського суду (ПАГС) Марина Барсук розпочала справжню піар-кампанію. Вочевидь, вона хоче отримати…

2 дні ago

Корупційний скандал у тилу: «Гранпрі ЛТД» судиться з Міноборони через мільярдну закупівлю

У червні 2025 року ДП «Державний оператор тилу» (ДОТ), підконтрольне Міністерству оборони, уклало контракт із…

2 дні ago