Фактичним власником чотирьох фірм, що фігурують у кримінальній справі, є громадянин РФ Леонід Соболєв. Перед початком повномасштабного вторгнення він переписав свій український бізнес на родичів і втік до Росії.
У Полтаві триває розслідування щодо можливого пособництва державі-агресору службовими особами чотирьох місцевих підприємств. За даними слідства, фактичним власником цих компаній є Леонід Соболєв.
Одним із символів його присутності в Полтаві залишається занедбаний старий годинник, розташований посеред меморіалу полеглим захисникам України на Каштановій алеї. Попри численні звернення громадськості, місцева влада досі не наважилася прибрати «подарунок місту» від російського підприємця. Тим часом співробітники СБУ ведуть розслідування щодо спрямування коштів полтавських підприємств Соболєва на будівництво житла для військовослужбовців російської армії.
Кримінальне провадження розпочато у листопаді минулого року за ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України («Пособництво державі-агресору»). Досудове розслідування здійснює слідчий відділ Управління СБУ в Полтавській області.
У справі фігурують такі полтавські підприємства:
За даними аналітичної системи YouControl, три перші компанії оформлені на родичів Леоніда Соболєва: дружину Валентину (з якою він перебуває в процесі розлучення), сина Дмитра та колишню невістку Карину Соболєву. Офіційними власниками ТОВ «Будкомплект» є керівниця «Сучасного Дому» Лариса Бондаренко (сестра дружини Соболєва), Юлія Білай та громадянин РФ Адам Хатаєв.
Слідчі встановили, що отримані в Україні прибутки компанії Соболєва спрямовують до Росії, де підприємець розвиває свій будівельний бізнес. Соболєв почав працювати в РФ ще у 2014 році, а 5 січня 2022 року остаточно переїхав до держави-агресора.
Відомо, що після початку широкомасштабного вторгнення керівниця ТОВ «Сучасний Дім» Лариса Бондаренко переводила прибутки компанії Леоніду Соболєву через криптобіржі та шляхом перевезення готівки через кордон. У цій схемі брали участь син Соболєва та його колишня невістка.
Правоохоронці підозрюють у пособництві державі-агресору і директорку ТОВ «Будкомплект» Юлію Білай. У її помешканні, як і в оселі Лариси Бондаренко, були проведені обшуки. Суд наклав арешт на вилучені мобільні телефони, банківські документи та інші фінансові матеріали. Також обшуки відбулися у квартирі директорки ТОВ «Аристократ II» Жанни Масляєвої та інших осіб, причетних до кримінального провадження.
Слідство встановило, що отримані в Полтаві кошти Соболєв використовує для фінансування російського будівельного бізнесу. Його компанія «СГС-Югра» входить до складу холдингу «Сибпромстрой», який займається зведенням житлової нерухомості в Ханти-Мансійському автономному окрузі, Московській, Бєлгородській і Ростовській областях РФ, а також будівництвом храмів РПЦ.
З 2022 року холдинг «Сибпромстрой» бере участь у державній програмі воєнної іпотеки, надаючи військовослужбовцям РФ пільгові кредити на квартири в новобудовах, серед яких є об’єкти, зведені компанією Соболєва. Продаж квартир здійснюється через банки-партнери, які спеціалізуються на кредитуванні російських військових.
Крім того, у травні минулого року Соболєв став співзасновником ще однієї російської компанії — «ССК».
Наразі, за рішенням Октябрського районного суду Полтави, арешт накладено на фінансово-господарські документи підприємств «Сучасний Дім» та «Аристократ II». Розслідування триває, і правоохоронці продовжують збирати докази злочинної діяльності, спрямованої на фінансування армії країни-агресора.
Колишній керівник ДП «Конярство України» Костянтин Згара, якого звинувачували в доведенні підприємства до банкрутства через…
Вища рада правосуддя (ВРП) 15 квітня 2025 року звільнила суддю Вінницького окружного адміністративного суду Андрія…
Юрій-Володимир Климко, начальник територіального сервісного центру МВС №4651 у Львові, їздить на автомобілі, зареєстрованому на…
Мережі автозаправних станцій «БРСМ-Нафта» та Motto не сплатили податки на суму понад 1 млрд грн,…
Ексспіввласник ПриватБанку Геннадій Боголюбов, який у червні 2024 року покинув Україну за чужим паспортом, оселився…
Богдан Прилепа, якого звинувачують у крадіжці майже мільярда гривень волонтерських коштів через криптобіржу Qmall, утік…